Nakładanie gruntu na deskę

nakładanie gruntu na deskę

zaprawa klejowo-gruntowaZaprawa klejowo-gruntowa

Nakładanie gruntu na deskę pod ikonę to przede wszystkim sporządzenie dobrej zaprawy klejowo-gruntowej. Wsypuję do słoika kredę, około 1/3 słoika, w moim przypadku jest to kreda szampańska i zalewam zimną wodą. Wlewam wody tyle, aby zakryć całą kredę. Zostawiam taki słoik z kredą na dwie godziny. Następnie wylewam wodę ze słoika, kreda powinna osiąść na spodzie słoika. Zabieram się do przygotowania kleju. Gdy mamy już rozrobiony klej pochodzenia zwierzęcego, to poddaję go kąpieli wodnej. Jeśli jeszcze nie, to opisuję na blogu w jaki sposób sporządzić klej podstawowy. Klej po kąpieli wodnej powinien być ciepły. Wlewam go do słoika z kredą w proporcji 1:1  i dokładnie mieszam. Zaprawa klejowo-gruntowa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany wtedy jest gotowa do nakładania gruntu na deskę.

nakładanie gruntu na deskęNakładanie gruntu na deskę

Nakładanie gruntu na deską zaczynam, gdy mam gotową zaprawę klejowo-gruntową. Jeśli nie mam przyklejonego płótna do deski to opisuję na blogu jak to wykonać. Tak więc, na deskę z przyklejonym płótnem nakładam pierwszą warstwę lewkasu, czyli zaprawy klejowo-gruntowej. Nie zapominam oczywiście o modlitwie na cześć św. Piotra. Lewkas nakładam pędzlem szczecinowym płaskim przeciągając po desce, ale również pędzlem z płasko ściętą szczeciną pod kontem 90 stopni uderzając delikatnie w deskę (tzw. tapowanie). Po nałożeniu pierwszej warstwy, zazwyczaj zostawiam na noc do wyschnięcia. I każdego dnia nakładam kolejną warstwę. Słoik z zaprawą klejowo-gruntową, gdy zaprawa wystygnie, wstawiam do lodówki. W następnym dniu, aby zaprawa nadawała się do użycia zaczynam od kąpieli wodnej zaprawy klejowo-gruntowej. Gdy ma postać płynną i jest ciepła powtarzam nakładanie lewkasu. Warstw lewkasu można nałożyć od 12 do 14, pamiętając o modlitwie przy nakładaniu każdej z warstw.

oczyszczenie brzegów deskiOczyszczenie brzegów deski

W momencie wyschnięcia ostatniej warstwy, oczyszczamy brzegi deski. Do obcięcia nadmiaru płótna z brzegów deski używam nożyka do tapet. Przykładając go do brzegu deski, odcinam nadmiar pozostawionego płótna, czyszczę brzegi z nadmiaru lewkasu. Dokładniejsze czyszczenie brzegów deski będę wykonywała podczas szlifowania deski. Deska jeszcze nie jest w pełni gładka, aby służyła jako podobrazie do ikony. Potrzebuję kolejnego etapu, jakim jest szlifowanie warstwy lewkasu, ale to już w kolejnym artykule.

 

 

Możesz również polubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments