Przydatne akcesoria ikonografa

przydatne akcesoria ikonografa

Pomocne akcesoria ikonografa

Przydatne akcesoria ikonografa, to takie, które bez wątpienia pomagają i są niezastąpione podczas pisania ikony. W tym artykule wymienię tylko te, które dla mnie są ważne, bo pewnie każdy ikonograf ma swoje ulubione. Z pewnością bez niektórych akcesoriów o których piszę będzie można się obejść, np malsztok czy sztaluga, ale bez pędzli będzie mi ciężko napisać ikonę.

przydatne akcesoria ikonografaPędzle

Pędzle to chyba najważniejsze narzędzia pracy ikonografa. Pracując z temperą jajeczną wybieram pędzle z włosia naturalnego. Najczęściej pędzle sobolowe, chociaż podobno nie są one wykonane z włosia soboli lecz od łasic lub norek. Są one sprężyste, co ułatwia dokładne malowanie linii oraz dobrze zatrzymują wodę. Najlepsze gatunkowo są pędzle sobolowe Kolinsky, które robi się z ogonów norek pochodzących z Syberii w północnej Rosji. Niektórzy ikonopisarze wybierają  bardziej miękkie pędzle z włosia wiewiórczego. Podobnie jak pędzle sobolowe mają ostry szpic i również doskonale zatrzymują większą ilość tempery. Ze względu, że są wykonane z miękkiego włosia to brakuje im jednak sprężystości.

Wszystko zależy od upodobań ikonografa, które pędzle wybierze, ale warto posługiwać się pędzlami wysokiej jakości. Warto zaopatrzyć się w pędzle okrągłe o rozmiarach 1, 2, 3 i 6, pędzle okrągłe o dłuższym włosiu w rozmiarach 1 i 2. Można również wyposażyć się w pędzel kaligraficzny z płaską końcówką o rozmiarze 1 lub 2 albo pędzel okrągły o ukośnie ściętej końcówce o rozmiarze 2. Wybór pędzli jest naprawdę duży, ale te przedstawione powyżej to taki podstawowy zestaw pędzli. Przydać się może jeszcze kilka pędzli syntetycznych do farb akrylowych, gdy na ikonę nanosimy napisy, nimby oraz duży, miękki pędzel do pozłoty o szerokości 10mm.

 

przydatne akcesoria ikonografaPaleta

Paleta jest podstawką, gdzie przeważnie spotyka się medium z pigmentem, aby powstała odpowiednia ilość tempery jajecznej. W sprzedaży jest duża różnorodność palet. Począwszy od małych, zawierających kilka wgłębień na temperę, poprzez średnie aż do dużych w których mamy miejsce na kciuk i możemy je trzymać w ręce podczas malowania dużych ikon. W zależności od naszych funduszy, możemy zakupić te tańsze wykonane z plastiku lub droższe porcelanowe. Palety różnią się również kształtem, są owalne, prostokątne czy w kształcie kwiatka. Wszystko zależy od naszych upodobań i zasobności portfela. Niektórzy ikonopisarze stosują na przykład jako paletę – porcelanowy talerz do jajek, który podobno się świetnie sprawdza.

przydatne akcesoria ikonografaMalsztok

Malsztok to podpórka malarska, do malowania bez dotykania deski. Jest to narzędzie malarskie do podpierania ręki podczas malowania ikony. Spotkałam się z dwoma rodzajami malsztoku. Taki, który pomaga pisać ikonę położoną płasko na blacie i taki, który jest oparty o sztalugę. Pierwszy wykonany może być z plastiku lub z drewna, sklejony i zbity gwoździami. Dodatkowo na nóżkach podpórki można przykleić filc, wtedy istnieje możliwość położenia malsztok bezpośrednio na ikonę, która jest na przykład rozmiarowo duża. Drugi rodzaj podpórki malarskiej to laska malarska ułatwiająca proces malowania na pionowych płaszczyznach. Wykonana z lekkiego drewna z jednym końcem obitym miękkim materiałem lub skórą, albo zakończona gąbką. Malsztok pomocny jest w przypadku malowania drobnych ornamentów, precyzyjnych pociągnięć pędzlem linii czy ramek.

Sztaluga

Sztaluga dla większości ikonografów jest niezbędną pomocą w pisaniu ikony, ponieważ o nią można oprzeć podobrazie w czasie malowania. Sztalugi to stojaki najczęściej o trzech nogach, wykonane z drewna bukowego lub sosnowego. Jest wiele rodzajów sztalug, można wyróżnić trzy podstawowe, takie jak sztalugi stołowe, plenerowe i studyjne. Konstrukcja sztalugi pozwala na regulowanie wysokości, pochylenia i ustawienia podobrazia. Wtedy praca nad ikoną przebiega wygodnie zarówno siedząc przy biurku, jak i stojąc przy sztaludze. Ikony, których rozmiary są nieduże można spokojnie pisać na sztaludze stołowej, ale te o większych rozmiarach wymagają już sztalugi studyjnej.

Jest pewnie wiele innych pomocnych akcesoriów, które używa ikonograf, jak wspomniałam już wcześniej, wymieniłam tylko te, których ja używam. Jestem ciekawa jakich Ty używasz przedmiotów czy narzędzi, które warto polecić? Napisz proszę w komentarzu, może ja również je wypróbuję. Bo przecież przydatne akcesoria ikonografa to praca nad ikoną, która daje jeszcze więcej radości.

Możesz również polubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments