Obraz Matki Bożej Częstochowskiej

Legenda i tradycja Legenda spisana w XV wieku dotycząca powstania obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej to rękopis łaciński, znajdujący się w archiwum Klasztoru na Jasnej Górze pt. „Translatio tabulae Beatae Mariae Virginis quam Sanctus Lucas depinxit propriis manibus” („Przeniesienie…

Czytaj dalej

Mandylion

Mandylion w ikonografii Mandylion występuje w ikonografii już od VI wieku jako rodzaj acheiropoietosu, czyli wizerunku postaci stworzony w nadnaturalny sposób, nie ludzką ręką uczyniony. Słowo mandylion, pochodzi ze starożytnych języków semickich, w których określało ręcznik bądź chustę.…

Czytaj dalej

Kolory na ikonach czyli pigmenty

Kolory na ikonach Kolory na ikonach czyli pigmenty, przywodzą na myśl barwy nieba, kwiatów, przyrody, ziemi, drogocennych kamieni. Pomimo pewnej sztywności rysunku, kolory są świeże, radosne i ich harmonia i piękno zachwyca. Kolorystyka ikony przedstawia więc świat materialny…

Czytaj dalej

Gruntowanie deski

Istota gruntowania deski Gruntowanie deski jest bardzo ważnym elementem powstawania ikony. To na zagruntowanej desce tempera jajeczna sprawdza się najlepiej, bo grunt daje desce gładką i chłonną powierzchnię. Biel, która pokrywa podobrazie ikony zapewnia jej świetlistość. Światło bijące…

Czytaj dalej

Podobrazie pod ikonę

Podobrazie czyli deska pod ikonę Podobrazie pod ikonę to odpowiednio przygotowana deska z drzewa. Drzewo jest symbolem życia i ma głęboką symbolikę i znaczenie w Piśmie Świętym. Już na pierwszych stronach Pisma Świętego mamy opis Raju. Tam rosło…

Czytaj dalej