Przeniesienie podlinnika na deskę

przeniesienie podlinnika na deskę

podlinnik jako szkic ikonyPodlinnik jako szkic ikony

Przeniesienie podlinnika na deskę wiąże się z koniecznością wykonania podlinnika, czyli projektu ikony. Podlinnik to szkic ikony, wzornik przedstawiający główne linie i kontury postaci. Ale również linie twarzy, oczu, nosa, ust oraz główne linie szaty. W celu wykonania danej ikony posługujemy się podlinnikami, które w starych szkołach ikonopisarskich były przekazywane z mistrza na ucznia. W dzisiejszych czasach gotowe podlinniki można znaleźć w internecie, w książkach lub można wykonać je samemu.

Wykonanie podlinnika

Wykonanie podlinnika można przeprowadzić na dwa sposoby, albo nawet na trzy. Ten trzeci jest bardziej zaawansowany, bo polega na własnoręcznym szkicu projektu ikony. W związku z czym, poświęcę mu czas w osobnym artykule w Poradniku. Pierwszy sposób zrobienia swojego podlinnika polega na przygotowaniu wydruku ikony jaką będę pisać, kalki maszynowej, czystej kartki, taśmy malarskiej, długopisu bądź ołówka. Następnie pomiędzy wydruk ikony a czystą kartkę wkładam kalkę maszynową, zabezpieczam punktowo taśmą malarską, aby nic się nie przesunęło i kopiuję linie główne postaci, twarzy, szat. Następnie oddzielam i wyjmuję kalkę i na białej kartce mam swój podlinnik. Mogę jeszcze nanieść na nim poprawki, jeśli czegoś nie udało się skopiować.

Drugim sposobem wykonania podlinnika jest zaopatrzenie się w wydruk ikony np z internetu, kalkę ołówkową, taśmę malarską, długopis lub ołówek. Tym razem kładę kalkę ołówkową na wydruk przykładowej ikony, punktowo przyklejam taśmę malarską i kopiuję wzór ikony. Również po skopiowaniu nanoszę drobne poprawki i podlinnik gotowy, nie jest on na kartce papieru tylko na kalce ołówkowej, ale będzie idealny, aby mogło nastąpić przeniesienie podlinnika na deskę.

Przenoszenie wzoru na deskę

Przenoszenie wzoru na deskę również wykonam w dwojaki sposób. Pierwszy to przenoszenie wzoru za pomocą podlinnika wykonanego na kartce. Tak więc, na odwrocie przygotowanego podlinnika pokrywam miękkim ołówkiem np 3B, 7B obszar wzoru ikony. Następnie przykładam podlinnik do deski, punktowo przyklejam taśmą malarską, aby się nie przesuwał. I długopisem lub ołówkiem (np HB) przejeżdżam po liniach na podlinniku, aby skopiować wzór na deskę. Ołówek, którym pokryłam spód podlinnika służy mi za kalkę. Po skończeniu kopiowania, zanim zdejmę podlinnik, odklejam taśmę z jednej strony i sprawdzam czy wszystko skopiowałam, czy czegoś nie pominęłam.

Drugi sposób przekalkowania wzoru na deskę polega na użyciu podlinnika wykonanego na kalce ołówkowej. A więc, na odwrocie wcześniej przekalkowanego podlinnika wysypuję niewielką ilość pigmentu np czerwień żelazowa i rozprowadzam go po powierzchni kalki. Chodzi o to, aby pigmentem były pokryte wszystkie linie, które wcześniej kalkowałam z wydruku ikony. Następnie, zdmuchuję nadmiar pigmentu i taki podlinnik przykładam do deski. Przymocowuję go taśmą malarską i długopisem lub ołówkiem kopiuję wzór na deskę. Pigment służy tutaj jako kalka. Tak jak przy wcześniejszym sposobie, odklejam część podlinnika od deski i sprawdzam, czy wszystko skopiowałam, jeśli nie, to nanoszę poprawki. W ten oto sposób lub poprzedni, który przedstawiłam, mam wykonane przeniesienie podlinnika na deskę i mogę przejść do następnego etapu pisania ikony.

 

Możesz również polubić

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments