Ikona Świętej Rodziny

Przesłanie ikony Świętej Rodziny Ikona Świętej Rodziny jest ikoną współczesną. Została stworzona przez siostrę Marię-Paulę, zakonnicę benedyktyńskiego klasztoru na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Siostra napisała ikonę na prośbę Marii i Ludwika d’Amonville, odpowiedzialnych za Ruch Equipes Notre-Dame. Ikona…

Czytaj dalej

Święci rzadko malują

Czarna Madonna „Święci rzadko malują”, to nie moje słowa, ale pochodzące z pewnej książki. W związku z zamiarem napisania ikony Matki Bożej Częstochowskiej szukałam książki, która przybliżyłaby mi historię tej pięknej ikony. Muszę tu nadmienić, że pochodzę i…

Czytaj dalej

Przyklejanie płótna do deski

Klej podstawowy Przyklejanie płótna do deski wiąże się z koniecznością sporządzenia kleju. Klej używany do gruntowania deski pod ikonę to substancja pochodzenia zwierzęcego, zazwyczaj klej króliczy. Pozyskuje się go ze skór króliczych, posiada on doskonałe właściwości klejące. Można…

Czytaj dalej

Mandylion

Mandylion w ikonografii Mandylion występuje w ikonografii już od VI wieku jako rodzaj acheiropoietosu, czyli wizerunku postaci stworzony w nadnaturalny sposób, nie ludzką ręką uczyniony. Słowo mandylion, pochodzi ze starożytnych języków semickich, w których określało ręcznik bądź chustę.…

Czytaj dalej

Gruntowanie deski

Istota gruntowania deski Gruntowanie deski jest bardzo ważnym elementem powstawania ikony. To na zagruntowanej desce tempera jajeczna sprawdza się najlepiej, bo grunt daje desce gładką i chłonną powierzchnię. Biel, która pokrywa podobrazie ikony zapewnia jej świetlistość. Światło bijące…

Czytaj dalej

Podobrazie pod ikonę

Podobrazie czyli deska pod ikonę Podobrazie pod ikonę to odpowiednio przygotowana deska z drzewa. Drzewo jest symbolem życia i ma głęboką symbolikę i znaczenie w Piśmie Świętym. Już na pierwszych stronach Pisma Świętego mamy opis Raju. Tam rosło…

Czytaj dalej