Końcowy etap pisania ikony

Końcowy etap pisania ikony składa się z kilku czynności, które wykonuję po napisaniu ikony. W pierwszej kolejności nanoszę napisy, następnie maluję ramkę ikony i jej boki. Robię to dokładnie w tej kolejności, oczywiście w odstępach czasowych, aby wszystko…

Czytaj dalej

Święta Weronika

Święta Weronika w ikonografii Święta Weronika w ikonografii przedstawiana już była od XIV wieku. Jako kobieta stojąca frontalnie, trzymająca w uniesionych rękach rozpostartą chustę z wizerunkiem Chrystusa. Ubrana w płaszcz, suknię oraz maforion i podwikę na głowie. Najwcześniejszym…

Czytaj dalej

Święci rzadko malują

Czarna Madonna „Święci rzadko malują”, to nie moje słowa, ale pochodzące z pewnej książki. W związku z zamiarem napisania ikony Matki Bożej Częstochowskiej szukałam książki, która przybliżyłaby mi historię tej pięknej ikony. Muszę tu nadmienić, że pochodzę i…

Czytaj dalej

Modlitwa

Tworzenie ikony – modlitwą Tworzenie ikony na każdym etapie jej powstawania jest ukierunkowane na poznanie samego Boga, to modlitwa. Cały proces powstawania ikony z jej bogatą symboliką połączony jest z modlitwą. Przygotowanie deski, naklejenie płótna, poprzez nakładanie gruntu,…

Czytaj dalej

Podobrazie pod ikonę

Podobrazie czyli deska pod ikonę Podobrazie pod ikonę to odpowiednio przygotowana deska z drzewa. Drzewo jest symbolem życia i ma głęboką symbolikę i znaczenie w Piśmie Świętym. Już na pierwszych stronach Pisma Świętego mamy opis Raju. Tam rosło…

Czytaj dalej